درحال بارگزاری ...

1‌.1‌       نانوفناوری:

میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM): از خانواده میکروسکوپ‌های پروب روبشی (SPM) است و به مانند نسخه‌های دیگر میکروسکوپ‌های پروب روبشی (SPM) با اندازه‌گیری خواص قابل لمس از طریق یک کاوشگر (پروب) یا یک سر سوزن بسیار نزدیک به نمونه کار می‌کند. میکروسکوپ نیروی اتمی دارای سر نوک تیزی (با انحنای3 تا 50 نانومتری) می‌باشد که روی سطح حرکت می‌کند. سر نوک تیز روی یک اهرم انعطاف‌پذیر سوار شده است که امکان حرکت آن روی سطح را فراهم می‌کند.

park

لایه‌نشانی اسپاترینگ: لایه‌نشانی اسپاترینگ یک روش پوشش‌دهی در خلاء است. در عمل ماده مورد نظر جهت لایه‌‏نشانی یا همان هدف در مقابل زیر لایه و در فشار اولیه ‏10-6‏ تا ‏Torr 10-10‏ قرار می‌گیرد.

park

اسپاترینگ.

لایه‌نشانی حرارتی: این دستگاه مجهز به پمپ توربومولکولار بوده و قادر است به روش تبخیر حرارتی از سه بوته یا بسکت مختلف مواد مورد نظر را تبخیر کند. ضخامت‌سنج سیستم با دقت یک نانومتر فرایند لایه‌نشانی را تحت نظر دارد. حداکثر جریان بوته‌ها ۱۰۰ آمپر بوده و شاتر الکترونیکی دستگاه شروع و پایان عملیات لایه‌نشانی را کنترل می‌کند.

نرم افزار دستگاه قادر به نمایش و رسم گراف‌های فشار و ضخامت می‌باشد و اطلاعات مربوط به آن را می‌توان از طریق رابط USB به کامپیوتر منتقل کرد.

park

لایه­نشانی حرارتی.

لایه‌نشانی غوطه‌وری: دیپ کوتر دستگاهی است که برای لایه نشانی مواد مایع، محلول‌ها، سل ژل‌ها و ... بر روی انواع ‏زیر لایه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت لایه‌ها، می‌تواند در حد یک تک لایه از مولکول‌ها باشد. این ‏دستگاه برای لایه نشانی نانوذرات به صورت لایه‌ای بسیار ‏مناسب می‌باشد و کاربرد وسیعی در لایه‌نشانی فوتورزیست‌ها برای الگو دهی زیر پایه درتکنولوژی حالت جامد دارد.

park

لایه نشانی غوطه‌وری.

لیتوگرافی: روش لیتوگرافی یکی از روش های متداول برای ساخت مدارهای الکترونیک می باشد که با گسترش و ظهور ابزارهایی نظیر میکروسکوپ های الکترونی و میکروسکوپ‌های پروب روبشی توسعه یافته و امروزه ساختارهایی به اندازه 10 نانومتر با دقت و کیفیت بالا، با استفاده از این روش ساخته می شوند.

park

اسپین‌کوتر: اسپین کوتر که به آن لایه نشانی اسپینی یا لایه نشانی چرخشی یا لایه نشانی دورانی هم نامیده می‌شود، این دستگاه جهت پدید آوردن لایه‌های نازک در مقیاس های میکرومتری و نانومتری استفاده می‌شود. مؤلفه های اصلی جایگیری فیلم بر روی سطح دو عامل نیروی گرانش و تنش سطحی می‌باشند.

park

حمام مافوق صوت: دستگاه پاك كننده آلتراسونيك با استفاده از امواج مافوق‌صوت ذرات چربي و آلودگي‌هايي را كه روي سطح جسم قرار گرفته جدا كرده و جسم را پاك مي‌كند. يك سيستم پاك‌كننده التراسونيك شامل 3 قسمت اصلي است: منبع تغذيه، ترانسديوسر (پيزوالكتريك) و محفظه، اعمال سيگنال ورودي از منبع تغذيه به يك پيزوالكتريك، باعث ارتعاش آن شده و انتقال اين نوسان از جداره محفظه به مايع درون آن مي‌تواند مولكول‌هاي مايع را تحت تاثير قرار داده و پديده كاويتاسيون را به وجود آورد. كاويتاسيون نتيجه ضربان در فرايند شستشو التراسونيك است كه با تغيير فركانس ورودي منبع تغذيه پديدار شده و مي‌تواند تاثيرات مختلفي روي جسم مورد شستشو بگذارد. مزيت‌هاي اجراي اين سيستم شستشو تميزي نسبتا كامل، سرعت شستشوي فوق العاده زياد، همزماني شستشوي قطعات زياد با هم، قابليت شستشوي قطعات و مواد با مقاومت سطحي گوناگون، كاهش فوق‌العاده زياد هزينه شستشو، مصرف كمتر مواد حلال و شوينده و مهم‌تر از همه، ضرر كمتر براي محيط زيست از مزيت‌هاي اجراي اين سيستم شستشو مي‌باشند.

park

1‌.2‌       اپتیک و فوتونیک

انواع لیزر: لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی باریکی که طول‌موج مشخصی دارند ساطع می‌کند. این دستگاه از ماده‌ای فعال تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. پيشرفت سريع تكنولوژي ليزر از سال 1960 ميلادي، هنگامي كه اولين ليزر با موفقيت تهيه شد، شروع گرديد. ليزر در زمينه‌هاي گوناگون از قبيل بيولوژي، پزشكي، مدارهاي كامپيوتر، ارتباطات، سيستم‌هاي اداري، صنعت، اندازه‌گيري در زمينه‌هاي مختلف و به كار برده مي‌شود.

park

park

park

برش لیزری: برش لیزری دستگاهی است که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می‌شود. معمولا به دو نوع برش فلزات و برش غیر فلزات تقسیم‌بندی می‌شود. این دستگاه‌ها عملیات مختلفی مانند برش لیزری، حک لیزری و ... را انجام می‌دهند. از مزایای این دستگاه‌ها می‌توان به سرعت و دقت بسیار بالا در حکاکی و برش اشاره کرد. لیزرهای صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و ... کاربرد دارند.

park

فاصله‌سنج لیزری: فاصله‌ياب ليزري، اساسا از يك ليزر، يك منبع توان، يك سلول فتوالكتريك و يك كامپيوتر كوچك تشكيل مي‌شود. پرتويي كه ليزر مي‌فرستد، پس از برخورد به هدف بازتابيده مي‌شود و وارد سلول فتوالكتريك مي‌گردد. با محاسبه زمان رفت‌ و برگشت نور لیزر فاصله تا هدف به دست می‌آید .

park

تراز لیزری: تراز لیزری ابزاری است که در عملیات‌های عمرانی جهت تراز کردن، سنجش و ایجاد شیب دقیق و دلخواه به کار می‌رود.

park

شاقول لیزری: شاقول لیزری جایگزین بسیار مناسب، دقیق و مقرون به صرفه برای وسیله‌های مرسوم در کارهای ساختمانی مانند دیوار چینی و شاقول کردن، حفاری و ایجاد استخر با شیب دقیق، قرار دادن ستون و ساخت سقف شیب دار می‌باشد.

park

اسکنر لیزری: دستگاهی است که وظیفه تجزیه و تحلیل اشیاء موجود در دنیای واقعی یا محیط پیرامون و جمع‌آوری داده‌ها به‌صورت دیجیتال بر اساس شکل و ظاهر احتمالی آن را برعهده دارد. مقصود اصلی یک اسکنر سه بعدی، ایجاد یک ابرنقطه از نمونه‌های هندسی از سطح یک موضوع و شبیه‌سازی مجازی اشیاء است.

park

هولوگرافی: هولوگرافی روشی برای تهیه عکس‌های سه بعدی واقعی است که با ثبت تداخل امواج نوری بر روی هولوگرام انجام می‌شود. در این روش به جای دوربین از پرتو لیزر استفاده می‌شود.

park

park

دورسنجی اپتیکی لیزری: سامانه طیف سنجی اپتیکی سنجش از دور امکان اندازه‌گیری همزمان غلظت چندین گاز در هوای آزاد را فراهم می‌کند. از آن‌جا که مراکز صنعتی به ویژه صنایع نفت،گاز و پتروشیمی همواره با گازها و ریز ذرات خاصی سروکار دارند لذا آگاهی به موقع و سریع در صورت نشت این مواد در محیط هم از لحاظ زیست محیطی و هم از لحاظ فنی در رابطه با کارکرد صحیح تجهیزات از اهمیت به سزایی برخوردار است. با این محصول میتوان متناسب با نیاز در هر لحظه آلاینده های شناخته شده در این صنایع را در یک سطح وسیع در فضای آزاد اندازهگیری کرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول می‌توان به اندازه‌گیری همزمان تعداد زیادی از آلاینده‌های مهم شامل O3, CH2O ,NO2 ,SO2 هیدروکربنها و .... با دقت بسیار بالا (در حد ppb) بر روی مسیرهایی با طول چند صدمتر تا چند کیلومتر اشاره کرد. طراحی و ساخت این محصول بر پایه طیف‌سنجی اپتیکی-لیزری و با تعمیم و تلفیق تکنیک‌های رایج به ویژه طیف سنجی جذب اپتیکی دیفرانسیلی انجام شده است. مهمترین نوآوری در این محصول در مقایسه با سامانه‌های پیشین، بهره‌برداری از چشمه‌های مختلف (مانند لامپ زنون و انواع دیودهای نوری توان‌بالا در ناحیه‌ی مرئی و فرابنفش) با استفاده از فیبر نوری در طراحی سامانه است.

park

اسپکتروسکپی: طیف‌سنجی (یا طیف‌نمایی یا اسپکتروسکوپی) با مطالعه برهمکنش نور با ماده اطلاعات کاملی از خواص ماده را دراختیار ما قرار می‌دهد. از طیف‌سنجی در پزشکی، زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی، شناسایی آلاینده‌های هوا و آب و ...استفاده می‌شود.

park

واندوگراف: واندوگراف دستگاهی است که می‌تواند الکتریسیته ساکن تولید کند. به طوری که وقتی دستتان را به آن نزدیک می‌کنید می‌توانید جرقه‌هایی مانند رعد و برق را ببینید.

park

چاپگر سه بعدی: پرینت 3 بعدی فرآیند ساخت اشیای جامد از یک فایل 3 بعدی است. برعکس تولید سنتی، مواد به صورت لایه به لایه از قسمت پایینی اضافه می‌شوند. بسته به نوع مواد، پرینتر بعد از هر لایه مدت زمانی صبر می‌کند تا مواد خشک و محکم شوند و سپس لایه بعدی را اضافه می‌کند.

park

مجموعه آموزشی اپتیکی: مجموعه کامل اپتیک که شامل انواع آینه‌ها و عدسی‌ها می‌باشد، به منظورآموزش مفاهیم اپتیک شامل آشنایی با انواع عدسی‌های همگرا و واگرا، فاصله کانونی و ... به کار می‌رود.

park

park

park

 

ست آموزشی الکتروگراویتی: به کمک این مجموعه آموزشی دانش‌پژوهان با نحوه عملکرد یک موتورپیشران فضایی، طراحی موتوری با سازه ساده، تبدیل میدان الکتریکی به انرژی پیشران، ایجاد مسیری برای طراحی سفیه فضایی و ... آشنا می‌شوند.

park

مولد برق فشار قوی تسلا 100 کیلو ولت: ازاین مجموعه برای تولید ولتاژهای بالا و جریان‌های کم و الکتریسیته متناوب با فرکانس‌های بالا استفاده می‌شود.

park

مجموعه آزمایشگاهی فیزیک شامل ماشین آتوود با متعلقات، سطح قوس دار با متعلقات، سطح شیب دار دارای تنظیم زاویه با متعلقات، دستگاه چرخ و محور با متعلقات، ترازو و ... . به کمک این مجموعه کامل، دانش‌پژوهان می‌توانند با مفاهیم فیزیکیبه طور کامل آشنا شوند.

park

park

park

park

park

park

1‌.3‌       انرژی‌های نو

دستگاه شبیه‌ساز طیف خورشید: شبیه‌ساز طیف خورشیدی جهت اندازه گیری‌های استاندارد سلول‌های خورشیدی   (AM1.5)بکار می‌رود. این شبیه‌ساز بر اساس نور ترکیبی LED و لامپ هالوژن نور خورشیدی را از 400 تا 1000 نانومتر شبیه‌سازی می‌کند.

park

اندازه‌گیری بازده‌ی کوانتومی سلول خورشیدی(IPCE): این دستگاه با تولید نورهایی با طول موج مختلف امکان اندازه گیری بازدهی کوانتومی سلول خورشیدی در طول موج‌های مختلف را فراهم می‌کند.

park

اندازه گیری I-V سلول خورشیدی: این دستگاه منحنی مشخصه جریان-ولتاژ سلول خورشیدی را که در معرض نور شبیه‌ساز طیف خورشید قرار دارد اندازه‌گیری می‌کند. به علاوه منحنی‌های جریان-ولتاژ برای شرایط تاریک قابل اندازه‌گیری است.

park

 

میز تمیز: میز تمیز در واقع یک سیستم رومیزی است که بر روی میز کار قرار می‌گیرد. سیستم از مجموعه‌ای از پیش فیلترها و فیلتر هوا تشکیل شده است که ذرات معلق هوا را گرفته و یک جریان لمینار ایجاد می‌کند.

park

میز برش شیشه: این دستگاه خطاها و لرزش ناشی از دست انسان را حذف و عملیات برش کاری شیشه را تکرارپذیر می‌کند. همچنین دیگر نیازی به خط‌کشی و علامت‌گذاری روی زیر لایه‌ها، قبل از برش کاری نیست.

park

کوره: به منظور انجام فرایندهای حرارت‌دهی در ضمن ساخت سلول خورشیدی از کوره استفاده می‌کنیم. کوره مورد نظر مجهز به سیستم کنترل تک مرحله‌ای دیجیتال تمام الکترونیک می‌باشد. حداکثر دمای کاربردی کوره 1200 درجۀ سانتیگراد می‌باشد.

park

توربین بادی: با توجه به این که اندازه واقعی توربین‌های بادی بسیار بزرگ است و برای کار نیازمند وزش باد با سرعت مناسب است، معمولا امکان استفاده از توربین‌های واقعی در دانشگاه و مراکز آموزشی وجود ندارد. به همین دلیل اغلب از شبیه‌سازهای توربین بادی برای آموزش مطالب مربوط به این نوع انرژی استفاده می‌شود. همانگونه که در شکل دیده می‌شود، شبیه‌ساز از دو بخش اصلی تشکیل شده است: مولد باد با قابلیت تنظیم جهت و سرعت باد و توربین بادی با قابلیت تغییر زاویه و دارا بودن کنترلرهای رایج در یک توربین بادی واقعی.

park

برای آموزش چگونگی تبدیل انرژی خورشید به گرما و الکتریسیته از کیت‌ها و تجهیزات گوناگون استفاده می‌کنیم. به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

میزآزمایشگاهی سلول خورشیدی: میز آزمایشگاهی سلول خورشیدی به منظور آشنایی کاربران با اجزای اصلی یک سیستم سلول خورشیدی رایج و همچنین مطالعه مشخصات سلول خورشیدی تحت تابش نور با شدت و زاویه قابل تنظیم، طراحی و ساخته شده است. اجزای این میز مطابق با شکل‌های زیر عبارتند از:

1-     پنل‌های خورشیدی

2-      شارژ کنترلر

3-     اینورتر

4-     سولار پاورمتر

5-     منبع نور با شدت قابل تنظیم

6-     منبع نور با طیف تابشی قابل تنظیم

7-     پتانسیواستات.

park

آبگرمکن خورشیدی: آبگرمکن‌های خورشیدی، انرژی تابشی خورشید را جذب نموده و آن‌را به یک سیال عامل که معمولا آب است انتقال می‌دهند و باعث گرم شدن آن می‌شوند. انتقال حرارت می‌تواند به صورت مستقیم یا از طریق یک مبدل حرارتی انجام شود. سیستم‌های آبگرمکن خورشیدی دارای انواع مختلفی هستند. تفاوت اصلی این سیستم‌ها در نوع کلکتور آن‌ها است.

park

تبدیل انرژی: مفهوم تبدیل انواع انرژی به یکدیگر، با تمرکز بر روی انرژی‌های نو، آموزش داده می‌شود. برای این منظور از مجموعه تبدیل انرژی شامل پیل سوختی، تجزیه آب و ... استفاده می‌کنیم:

park

کیت آموزشی تبدیل انرژی‌های نو.

1‌.4‌       رباتیک

ربات لگو: به منظور آشنایی عموم مردم، به ویژه کودکان، با علم رباتیک، انواع ربات‌های آموزشی در بازار موجود است. شرکت لگو درسال ٢٠٠٦ رباتی به نامMindstorm NXT 2.0  را وارد بازار کرد که تنها محصول این شرکت بود که با کامپیوتر برنامه‌ریزی می‌شد. مانند سایر محصولات شرکت لگو، می‌توان از سر هم کردن قطعات و اجزای گوناگون، انواع ربات با اشکال و کاربردهای گوناگون را ساخت. در شکل‌های زیر تصاویری از بسته‌بندی، قطعات گوناگون و چندین نمونه ساخته شده نشان داده شده است.

 

park

مجموعه آزمایشگاهی رباتیک: این مجموعه شامل بدنه آهن با رنگ استاتیک و MDF همراه با سه عدد پیست تمرینی فوتبالیست، آتشنشان و تعقیب خط می‌باشد. قسمت سخت افزاری رباتیک شامل آموزش کار با استپر موتور، موتور DC و سروو موتور، کار با انواع سنسورهای تشخیص رنگ و سنسورهای خاص از جمله آلتراسونیک و قطب‌نما و ... می‌باشد.

 

park

1‌.5‌       الکترونیک

دستگاه CNC: روش‌های معمول برای تهیه برد مدار چاپی و تعدد مراحل انجام کار (تهیه فیلم، قاب، ماده حساس به نور، نوردهی در اتاق تاریک، اسیدکاری و سوراخکاری) به دلیل زمان طولانی مورد نیاز معمولا زمانی به کار می‌روند که نقشه نهایی کار طراحی و عیب‌یابی شده و آماده تولید انبوه است. بنابراین استفاده از این روش‌ها در زمان طراحی نمونه اولیه مقرون به صرفه نیست. در چنین مواردی معمولا از دستگاه‌های CNC مخصوص تهیه برد مدار چاپی استفاده می‌شود.

دستگاه‌های CNC توانایی تولید برد مدار چاپی به صورت یک رو و دورو با دقت بسیار بالا در حدود 100 میکرومتر با قابلیت کنترل در سه بعد، و همچنین انجام سوراخکاری از 200 میکرومتر به بالا را دارا می‌باشند. روش کار به این صورت است که ابتدا نقشه مدار مورد بررسی به عنوان نمونه اولیه توسط نرم افزارهای طراحی شامل پروتل، پروتئوس، اتوکد و ... طراحی و فایل خروجی توسط نرم‌افزار دستگاه به CNC منتقل می‌شود. تهیه برد توسط دستگاه به صورت خودکار انجام می‌شود و نیازی به اسیدکاری، برش یا سوراخکاری نیست.

park

میز الکترونیک: طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی بدون ابزارهای اندازه‌گیری و عیب‌یابی امکان‌پذیر نیست. ابزارهای رایج برای این کار عبارتند از مولتی متر، فانکشن ژنراتور، سیگنال ژنراتور، اسیلوسکوپ، که تمامی این موارد در میز الکترونیک به کار گرفته شده است.

park

بردهای آموزشی: در حال حاضر، تقریبا در تمامی تجهیزات الکترونیکی به نحوی از میکروکنترلرها استفاده می‌شود. ریزکنترلگر یا میکروکنترلر نوعی ریزپردازنده است که دارای حافظه، تایمر، پورت‌های ورودی و خروجی در درون خود تراشه می‌باشد و می‌تواند به تنهایی بر روی ابزارهای دیگر کنترل اعمال کند. به عبارت دیگر یک میکروکنترلر، مدار مجتمع کوچکی است که از یک CPU کوچک و اجزای دیگری نظیر تایمر، درگاه ورودی و خروجی آنالوگ و دیجیتال و حافظه تشکیل شده است.

برخی از وسایلی که از میکروکنترلر استفاده می‌کنند عبارتند از: تلفن، موبایل، سیستم ایمنی، دربازکن گاراژ، دستگاه فاکس، کامپیوتر شخصی، ویدیو، دوربین ویدیویی، چرخ خیاطی، سیستم‌های تهویه و سرعت سنج و ... . از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میکروکنترلرها می‌توان از شرکت Atmel و micro chip نام برد. از مهم‌ترین میکروکنترلرهای موجود در بازار ایران می‌توان به میکروکنترلر‌های 8051 , PIC,  AVR و ARM اشاره کرد.

بنابراین آموزش میکروکنترلر به ویژه برای علاقمندان شاخه رباتیک از مهمترین مباحث الکترونیک به حساب می‌آید. برای این منظور بردهای آموزشی مخصوص انواع میکروکنترلرهای رایج شامل:AVR ARM, FPGA و ... می‌باشند که آموزش و انجام پروژه‌های عملی در این زمینه را آسان و امکان‌پذیر می‌سازد.

park

مجموعه کامل آموزشی الکترونیک شامل سیستم آموزشی مدار منطقی، سیستم آموزشی معماری کامیوتر، مجموعه آموزشی PLC پایه دو، مجموعه آموزشی سنسور ماژولار- ماژول سوییچ های صنعتی، مجموعه آموزشی سنسور ماژولار-ماژول سنسورهای مجاورتی، مجموعه آموزشی سنسور ماژولار - ماژول تغذیه سنسورها، مجموعه آموزشی سنسور ماژولار - ماژول سنسور تشخیص رنگ، مجموعه آموزشی سنسور ماژولار - ماژول سنسور وزن، مجموعه آموزشی سنسور ماژولار - ماژول سنسورهای حرکت خطی و دورانی، مجموعه کیت الکتریسیته پنلی، سیستم آموزشی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی (مدار و الکترونیک) و ...

park

park

park

park

park

park

park

park

park

1‌.6‌       نجوم و اخترفیزیک

تلسکوپ سلسترون: انواع تلسکوپ‌های کاسگرین از مقبول‌ترین تلسکوپهای آماتوری و حتی حرفه‌ای در دنیا هستند. طول لوله‌ی کوتاه، حمل و نقل ساده، کیفیت اپتیکی بالا، بسته بودن دهانه و بسیاری از موارد دیگر باعث استفاده‌ی وسیع این تلسکوپها در میان ستاره شناسان آماتور است. در بین شرکت‌های تولید کننده اپتیکی‌های رصدی، شرکتCelestron امریکا یکی از معتبرترین و با سابقه‌ترین ها است.

park

تلسکوپ شکستی: این ابزار رصدی در مرز تلسکوپ های اولیه (first Telescope) و تلسکوپ های جدی قرار می گیرد.به دلیل طول لوله بلند خود، از نسبت کانونی بالایی برخوردار است و بنابراین به سرعت می‌توان به بزرگنمایی‌های بالاتر دست یافت. همچنین نسبت کانونی زیاد، امکان تنظیم وضوح دقیق و بسیار جزیی را به سادگی فراهم می‌کند. به این دلایل و همچنین امکان مشاهده تصویر غیر وارونه و مستقیم اجرام، و نیز میزان جمع‌آوری نور قابل توجه آن علاوه بر رصدگران آسمان، برخی دوستداران طبیعت نیز برای تماشای مناظر زمینی می‌توانند از آن بهره ببرند. این لوله اپتیکی بر پایه‌ی‌ سمتی - ارتفاعی AZ3 سوار است و حرکت تلسکوپ در دو جهت سمت و ارتفاع به سادگی انجام می‌گیرد. این تلسکوپ ابزاری ایده‌آل برای افرادی است که مایلند با بودجه‌ای متوسط ابزار رصدی مناسب و راحتی بدون پیچیدگی‌های زیاد تهیه کنند. همچنین علاقه مندان به عکاسی نجومی نیز می‌توانند با تغییر پایه‌ی این تلسکوپ، آن را به ابزاری کارآمد برای عکاسی از زیبایی‌های آسمان تبدیل کنند. این ابزاری ابتدایی برای مدارس و مراکز آموزش خواهد بود، چون قدرت بزرگنمایی کافی برای رصد سیارات و اعماق آسمان دارد و در ابتدای رده بندی تلسکوپهای متوسط قرار گرفته است. یکی از بهترین انتخابها برای شروع نجوم آماتوری با بودجه ای متوسط . تصاویر سیاره ای این تلسکوپ واقعا زیباست. همچنین توسط چشمی های با فاصله کانونی زیاد می توان به میدان دید بالا دست پیدا کرد. برای رصد سیارت و ماه می توان از فیلتر های رنگی استفاده کرد.همچنین برای کاهش خطای رنگی می توان از فیلتر مخصوص این کار که همگی این فیلتر ها به همراه تعداد بسیار زیادی لوازم جانبی دیگر از موسسه آسمان شب قابل تهیه اند استفاده کرد.

park

تلسکوپ دابسونی: این مدل دابسونی اسکای واچر به خاطر نسبت کانونی مناسب برای رصد اجرام اعماق آسمان بخصوص کهکشانها، سحابیها و خوشه های ستاره ای (با میدان دید باز) بسیار مناسب به نظر می‌رسد. بزرگنمایی کم، رصدگر آسمان را قادر به دیدن اجرام اعماق آسمان با میدان دید زیاد و زیبایی بیشتر می‌کند. اما دابسونی‌ها تنها در این نوع رصد توانا نیستند بلکه قادرند به رصدگران آسمان جزئیات اجرام منظومه شمسی را هم به خوبی نشان دهند. پایه دابسونی، این اجازه را می‌دهد که با سرعت و سهولت به هر کجا آسمان که میخواهید بروید. این دابسونی مجهز به سیستم گوتو دارای اطلاعات بیش از 40000 جرم سماوی امکان رصدی بسیار راحت و آسوده را برای شما مهیا می کند. سیستم گوتوی این تلسکوپ به راحتی تنظیم شده و کلیه اجرام انتخاب شده را برای مدتی طولانی تعقیب می‌کند تا رصد گر نیاز به تنظیم مجدد تصویر در میدان دید را نداشته باشد.

 

park

تلسكوپ ۷۶ دابسوني روميزی سياه اسكای واچر: تلسکوپی بسیار کوچک و سبک، برای کودکان تا 13 سال. تلسکوپی که هرچند کوچک و ارزان قیمت است، ولی کاملا واقعی است و با کیفیت بسیار خوبی که دارد، می توان از طریق آن تصاویر شگفت آوری را مشاهده کرد. برای مثال قول می دهیم وقتی برای نخستین بار به ماه از طریق این تلسکوپ نگاه می کنید شگفت زده خواهید شد. بعلاوه به راحتی می توان چهار قمر سیاره ی مشتری و نیز سیاره ی زحل و حلقه اش را مشاهده کرد. اگر از زیر آسمان آلوده ی شهر فرار کنید و به جایی تاریک در خارج شهر بروید، به راحتی می توان کهکشان ها و خوشه‌های ستاره ای و سحابی های فضا را تماشا کرد. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان با تلسکوپ به سوی خورشید نشانه نروید!

park

آسمان نما: اگر تا به حال از یک آسمان‌نما بازدید کرده باشید، باید بسیار تحت تأثیر اجرای آن‌ قرار گرفته باشید. زیرا اجرای فوق‌العادۀ برنامۀ نجومی در آنجا ظاهر پُررمز و راز جهان هستی را درست در مقابل شما آشکار خواهد کرد. حالا شما سرانجام مالک آسمان‌نمای شخصی خودتان هستید، که قادر است ستاره‌ها را بر دیوار یا سقف محل مورد نظرتان نمایش دهد و شما را به دنیای علم راهنمایی و برای اکتشاف در کیهان رازآلود همراهی کند! موارد استفاده از آسمان‌نمای کوچک:

1- این دستگاه کلید روشنگری برای علاقه‌مندان به نجوم است تا با صورت‌های فلکی و پدیده‌های نجومی آشنا شوند.

2- این دستگاه ابزاری ارزان‌قیمت و کاربردی برای آموزش در مدارس و فعالیت‌های علمی است.

3- این دستگاه کُره آسمانی زیبا و ساده است که می‌توان آن را در هر گوشه‌ای از منزل یا محل کار یا کلاس درس قرار داد.

عملکردهای آسمان‌نمای کوچک:

1- این دستگاه می‌تواند در اتاقی تاریک، در هر زمان و مکانی، آسمان زیبای شب را شبیه‌سازی کند.

2- این دستگاه می‌تواند آسمان شب را از هر عرض جغرافیایی روی زمین شبیه‌سازی کند.

3- این دستگاه می‌تواند آسمان را به‌‌صورت زنده در همان لحظه یا در هر زمان دلخواه دیگری شبیه‌سازی کند.

4- این دستگاه می‌تواند به‌صورت خودکار حرکات ظاهری روزانه را بازتولید کند.

5- این دستگاه می‌تواند آسمانی را شبیه‌سازی کند که با آسمان واقعی هماهنگ است. این آسمان نما علی رغم قیمت کمی که دارد کاملا برای مقاصد آموزشی کاربرد دارد و می توان آن را زیر چتر آسمان نما قرار داد و برای آموزش نجوم و صور فلکی و گردش آسمان بخوبی از آن بهره برد.

park

انواع فیلترها شامل فیلتر سحابی، فیلتر رصد ماه پولاریزه متغیر بزرگ نایت اسکای، فیلتر عکاسی فوق بزرگ H-Alpha بزرگ اوریون، فیلتر عکاسی فوق باریک Sll اوریون، مجموعه فیلتر رنگی سیارات، فیلتر عکاسی آلودگی نوری Skyglow کوچک اوریون، فیلتر عکاسی آلودگی نوری بزرگ SkyGlow و ...

park

park

park

park

انواع چشمی‌ها شامل چشمی 42 میلی‌متر CSV، چشمی 50 میلی‌متر GSO، چشمی 30 میلی‌متر CSV،

park

park

park

منبع تغذیه:

 

park

میکروسکوپ اپتیکی BP51 نایت اسکای

park