درحال بارگزاری ...

مدارهای الکترونیکی

علم الکترونیک که به عنوان شاخه­ای از مهندسی برق و فیزیک محسوب می­شود، به مطالعه چگونگی کنترل جریان الکترون­ها در مدارهای الکترونیکی می­پردازد. در یک مدار الکترونیکی از المان­های گوناگونی مانند ترانزیستور، دیود، آی­سی، خازن و مقاومت استفاده می­شود. در حال حاضر کنترل جریان الکتریکی در ابزارهای الکترونیکی اغلب توسط قطعات نیمه­هادی انجام می­شود. ابزارهای نیمه­هادی و فناوری­های مرتبط، در شاخه فیزیک حالت جامد مورد بررسی قرار می­گیرند.

مدارهای الکترونیکی را معمولا به دو گروه دسته­بندی می­کنند: مدارهای دیجیتال و مدارهای آنالوگ. مدارهای دیجیتال و قطعات الکترونیکی در این مدارها معمولا با دو سطح ولتاژ به عنوان روشن و خاموش سر و کار دارند. به عنوان نمونه، می­توان سخت­افزارهای رایانه­ای را نام برد که از مدارهای دیجیتال تشکیل شده­اند. در مدارهای آنالوگ از یک گستره پیوسته از سطح ولتاژ و جریان استفاده می­شود. گیرنده­های رادیویی و آمپلی­فایرها مثال­هایی از مدارهای آنالوگ هستند. برای آشنایی با مدارهای الکترونیکی و تاثیر قطعات مختلف بر جریان الکترون­ها، لازم است تا با مفاهیم پایه و کمیت­های فیزیکی مرتبط، مانند اختلاف پتانسیل، جریان الکتریکی و مقاومت الکتریکی آشنا شویم. شکل زیر، ارتباط بین این سه کمیت را نشان می­دهد.

ولتاژ: نیرویی که باعث حرکت الکترون­ها می­شود.

جریان: به حرکت الکترون­ها در مدار جریان می­گویند.

مقاومت: مانع از حرکت الکترون­ها در مدار می­شود.

education

1‌.1‌.1‌     جریان الکتریکی

حرکت الکترون­ها درون سیم را جریان الکتریکی می­گویند. هر گاه جريان برق كم يا زياد شود يعني تعداد الكترون­هايي كه در مسير سيم در حال حركت هستند، كم يا زياد می­شود. جریان الکتریکی بر حسب آمپر (A) اندازه­گیری می­شود و در معادلات معمولا با I نشان داده می­شود. وسیله اندازه­گیری جریان، آمپرمتر است.

1‌.1‌.2‌     انواع جریان

جریان مستقیم (DC): جریان مستقیم در مدار الکتریکی همیشه در یک جهت جاری می­شود. به زبان ساده­تر، مقدار جريان عبوري از مدار و جهت حركت الكترون­ها ثابت است و با گذشت زمان تغييري نمي­كند. منبع تغذیه­ای که جریان مستقیم تولید می­کند را منبع تغذیه مستقیم می­نامند. باتری­ها ساده­ترین نوع منبع­های تغذیه­ی مستقیم هستند. علامت اختصاری منبع تغذیه­ی مستقیم در مدار به صورت زیر است.

education

جریان متناوب (AC): بر خلاف منبع تغذیه­ی مستقیم، آن دسته از منبع تغذیه­هایی که در آن­ها اندازه­ی ولتاژ ثابت نبوده و با گذشت زمان کم و زیاد می­شود را منبع تغذیه­ی متناوب (AC) می­گویند. جریانی که توسط منبع تغذیه­ی متناوب تولید می­شود را جریان متناوب (AC) می­گویند. برق شهری یک جریان متناوب است و بیشتر وسایل الکترونیکی که امروزه با آن­ها سر و کار داریم مانند تلویزیون، کامپیوتر، جاروبرقی و ... با ولتاژ AC کار می­کنند. برخی از این دستگاه به ولتاژ مستقیم نیاز دارند. به همین دلیل از یک مبدل ولتاژ متناوب به مستقیم استفاده می­کنند.

اگر چه جريان متناوب مي­تواند شكل­هاي متنوعي داشته باشد، ولي متداول­ترين شكلي كه با آن مواجه مي­شويم همان است كه شركت­هاي توليد برق، تولید می­کنند. تمامي نيروگاه­هاي توليد برق در دنيا و همچنين ايران، جريان متناوبي توليد مي­كنند كه به جهت شباهت با يك موج سينوسي، جریان متناوب سينوسي ناميده مي­شود.

·       ویژگی­های موج سینوسی

به طور کلی هر موج با چند ویژگی شناخته می­شود که عبارتند از: 1) دامنه­ی موج، 2) دوره­ی تناوب موج، 3) فرکانس (بسامد) موج.

دامنه­ی موج: بيشترين جابه­جايي يا فاصله از وضعيت تعادل، در امتداد قائم (رو به بالا و پایین)، دامنه­ي موج (مقدار قله) نامیده می­شود. فاصله­ي قله تا دره­ی منحني دو برابر دامنه يا دو برابر مقدار قله است.

دوره تناوب موج: دوره­ی تناوب مدت زمان یک چرخه­ی کامل است. در واقع دوره­ی تناوب مدت زمانی است که موج سینوسی دوباره خودش را تکرار می­کند، به بیان دیگر، مدت زماني که موج از دو نقطه­ي مشابه متوالي (مثلا دو قله­ی متوالی) مي­گذرد، برابر دوره­ي تناوب موج است. مقدار دوره­ی تناوب همواره مثبت است، واحد اندازه­گیری آن ثانیه می­باشد و معمولا با حرف  Tنمایش داده می­شود.

education

شکل ‏4‌-‌1: بررسی ویژگی­های موج سینوسی.

فرکانس (بسامد) موج: به تعداد چرخه­های کامل در مدت یک ثانیه بسامد یا فرکانس موج (f) می­گویند. مقدار عددی فرکانس برابر با عکس دوره­ی تناوب است و برابر است با:

education

واحد اندازه­گیری فرکانس به افتخار هنریش هرتز، فیزیک­دان آلمانی، هرتز می­باشد.

1‌.1‌.3‌     ولتاژ (اختلاف پتانسیل)

ولتاژ باعث به حرکت در آوردن الکترون­ها می­شود. برحسب (V) اندازه گیری می­شود. وسیله اندازه­گیری ولتاژ، ولت­متر است.

1‌.2‌      آشنایی با قطعات الکترونیکی

در مدارهای الکترونیکی از قطعات گوناگون برای کنترل جریان الکترون­ها در مدار استفاده می­شود. هر قطعه الکترونیکی شامل دو یا چند پایه برای اتصال به سایر قطعات در یک مدار است. در این بخش به معرفی قطعات الکترونیکی ساده که در اغلب مدارها استفاده می­شوند، می­پردازیم.

1‌.2‌.1‌     مقاومت

مقاومت یک رسانا در مقابل عبور جریان الکتریکی را مقاومت الکتریکی می­گویند. در مدارات الکترونیکی از مقاومت برای محدودسازی جریان یا افت ولتاژ و ... استفاده می­شود. اندازه مقاومت با واحد اهم () مشخص می­شود و در معادلات با R نشان داده می­شود. وسیله اندازه­گیری مقاومت، اهم­متر می­باشد. با كم و زياد كردن مقاومت موجود در مسير يك مدار مي­توان جريان كل مدار را كنترل كرد. در صورت اعمال یک ولتاژ خاص به مقاومت­های مختلف، در هر کدام از آن­ها جریان­های متفاوتی جاری می­شود و در صورت جاری شدن یک جریان واحد در مقاومت­های مختلف، در دو سر هر کدام از آن­ها ولتاژهای متفاوتی ایجاد می­گردد. مقاومت­ها علاوه بر اندازه، مشخصه دیگری نیز دارند و آن توان مجاز (بر حسب وات) است که می­تواند در حین کار و بدون آن­که متلاشی شود، به صورت گرما از خود دفع نماید. از آنجایی­که جریانات و ولتاژهایی که در الکترونیک با آن­ها سروکار داریم کوچک هستند، مقاومت­هایی که به کار می­بریم نیز دارای توان­های پایینی هستند.

education

شکل ‏4‌-‌2: انواع مقاومت.

در شکل زیر دو نماد از مقاومت را که در اکثر مدارها با آن­ها مواجه می­شوید، نشان داده شده است.

education

شکل ‏4‌-‌3: نماد مقاومت در مدار.

·        خواندن اندازه مقاومت

اندازه مقاومت توسط نوارهای رنگی چاپ شده روی بدنه آن مشخص می­شود. هر نوار رنگی نشان­دهنده یک عدد است که از روی آن می­توانیم مقدار مقاومت را تشخیص دهیم. در جدول زیر رنگ نوار و عدد مربوط به آن نوشته شده است.

جدول 4-1: رنگ حلقه مقاومت و عدد مربوط به آن.

رنگ حلقه

مشکی

قهوه­ای

قرمز

نارنجی

زرد

سبز

آبی

بنفش

خاکستری

سفید

شماره رنگ

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

برای خواندن مقاومت با استفاده از رنگ­های مشخص شده بر روی آن، اعداد اول و دوم را به ترتیب می­نویسیم و به تعداد عدد سوم صفر قرار می­دهیم.

education

شکل ‏4‌-‌4: نحوه خواندن مقدار مقاومت از روی رنگ.

در کاربردهای عملی در هر مدار چندین مقاومت وجود دارد. این مقاومت­ها به دو صورت می‌توانند به همدیگر متصل شوند: یک حالت اتصال سری یا متوالی است و حالت دوم اتصال موازی می‌باشد.

اتصال متوالی مقاومت­ها: چند مقاومت موقعی بطور سری به هم بسته شده‌اند که مجموع اختلاف پتانسیل­های دو سر هر یک از آنها برابر با اختلاف پتانسیل اعمال شده به دو سر ترکیب باشد. در این حالت مقاومت­ها پشت سر هم قرار خواهند گرفت.

education

شکل ‏4‌-‌5: اتصال متوالی مقاومت­ها.

اتصال موازی مقاومت­ها: چنانچه دو مقاومت به گونه‌ای به یکدیگر وصل شوند که دو سر آن­ها به هم وصل شود، یعنی اختلاف پتانسیل دو سر آن­ها با هم برابر باشد، اتصال مقاومت­ها را اتصال موازی می‌گویند.

education

شکل ‏4‌-‌6: اتصال موازی مقاومت­ها.

1‌.2‌.2‌     پتانسیومتر

پتانسیومتر، یک نوع مقاوت متغیر است که می­تواند اندازه­های مختلفی از صفر تا حداکثر مقدار خودش را داشته باشد. می­توان با به کارگیری پتانسیومتر در قسمتی از مدار شدت جریان عبوری را کنترل کرد. به این صورت که می­توان با افزایش مقاومت، شدت جریان عبوری را کم و با کاهش مقاومت، شدت جریان را افزایش داد. در وسایل صوتی و تصویری از پتانسیومتر برای کنترل حجم صدا (ولوم) استفاده می­شود. نمونه­هایی از مقاومت متغیر به همراه نماد مداری آن در شکل زیر نشان داده شده است. پتانسیومتر دارای سه پایه است.

education

 

education

 

education

education

education

شکل ‏4‌-‌7: انواع پتانسیومتر به همراه نماد مداری.

1‌.2‌.3‌     مقاومت نوری

فوتوسل یا مقاومت نوری یک قطعه الکترونیکی است که مقاومتش تابع تغییرات شدت نور تابیده شده به سطح آن است. فوتوسل در تاریکی دارای مقاومت خیلی زیاد (در حد مگا اهم) و در روشنایی دارای مقاومت کم (در حد کیلو اهم یا اهم) است. در مدارات الکترونیکی از آن به عنوان سنسور تشخیص روشنایی و تاریکی (نورسنج) استفاده می­شود. از جمله کاربردهای فوتوسل می­توان به استفاده از آن در دوربین­های عکاسی و چشم­های الکترونیکی اشاره کرد. انواع فوتوسل­ها به همراه نماد مداری آن در شکل زیر نشان داده شده است.

education

 

education

شکل ‏4‌-‌8: انواع فوتوسل­ها به همراه نماد مداری.

1‌.2‌.4‌     خازن

خازن قطعه­ای الکترونیکی است که همانند یک مخزن آب که به منظور ذخیره کردن آب مورد استفاده قرار می­گیرد، انرژی را در خود ذخیره می­کند. خازن از دو صفحه فلزی موازی که بوسیله یک ماده عایق به نام دی­الکتریک از یکدیگر جدا شده­اند، تشکیل شده است. توانایی خازن در ذخیره انرژی را ظرفیت خازن می­گویند. بنابراین هرقدر ظرفیت خازن بیشتر باشد، انرژی بیشتری را در خود ذخیره می­کند. ظرفیت خازن با واحد فاراد (F) بیان می­شود. حداکثر میزان ولتاژ Dc یا Ac را که یک خازن می­تواند تحمل کند، به­طوری­که دی­الکتریک آن آسیب نبیند را ولتاژ شکست می­نامند. ظرفیت خازن و ولتاژ شکست آن را بر روی خازن می­نویسند.

خازن­ها انواع گوناگونی دارند. خازن­های الکتروستاتیکی دارای ظرفیت کمی می­باشند و دارای قطب­های مثبت و منفی نمی­باشند. برخلاف خازن­های الکتروستاتیکی، خازن­های الکترولیتی مانند باتری دارای قطب­های مثبت و منفی می­باشند. یعنی هنگام اتصال خازن به مدار باید قطب مثبت و منفی آن­را در نظر داشت، به­طوری­که قطب مثبت و منفی خازن الکترولیتی باید به قطب مثبت و منفی مدار وصل شود. در این خازن­ها برای تعین قطب­های مثبت و منفی، قطب مثبت را با پایه بلندتر و قطب منفی را با پایه کوتاهتر مشخص می­نمایند. همچنین در کنار قطب منفی نوار خاکستری رنگی در نظر گرفته شده است.

education

(الف)

education

(ب)

education

(پ)

شکل ‏4‌-‌9: الف) انواع خازن، ب) اطلاعات ثبت شده بر روی بدنه خازن شامل ظرفیت، ولتاژ شکست و قطب­های مثبت و منفی، پ) نماد مداری خازن.

1‌.2‌.5‌     دیود نورافشان (LED)

این نوع دیودها با اتصال به باتری و عبور جریان از آن­ها، از خود نور گسیل می­کنند. به منظور کنترل جریان LED یک مقاومت با آن سری می­کنیم. در مدارات الکترونیکی از LED در قسمت نشانگر روشن بودن دستگاه­های برقی و الکترونیکی استفاده می­شود. LED دارای یک سر مثبت یا آند و یک سر منفی یا کاتد است. به همین منظور باید باتوجه به قطبیت پایه­هایشان در مدار قرار بگیرند. معمولا این دو پایه را می­توان براساس طول آن­ها شناسایی کرد. به این ترتیب که پایه مثبت بلندتر است. همچنین در پایه کاتد لبه مسطحی در کنار بدنه گرد LED وجود دارد و یا با مشاهده داخل LED متوجه می­شویم که کاتد دارای الکترود بزرگتری است.

education

education

شکل ‏4‌-‌10: نحوه شناسایی پایه مثبت و منفی LED.

1‌.2‌.6‌     دیود یکسوساز

دیود یکسوساز نوعی دیود است که جریان الکتریکی را در یک جهت (بایاس مستقیم) از خود عبور می­دهد و در جهت دیگر (بایاس معکوس) در مقابل عبور جریان از خود مقاومت بالایی نشان می­دهد. از این دیود برای یکسوسازی و تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم استفاده می­شود.

education

شکل ‏4‌-‌11: دیود یکسوساز به همراه نماد مداری آن.

1‌.2‌.7‌     دیود زنر

از نظر ساختار فیزیکی، دیود زنر مشابه دیود یکسوساز است. زمانی که در بایاس معکوس ولتاژ اعمالی به یک دیود بیشتر از یک مقدار مشخص باشد، اجازه عبور جریان الکتریکی در جهت معکوس را می­دهد. به این ولتاژ مشخص، ولتاژ شکست می­گویند. با استفاده از این خاصیت جالب، از دیودهای زنر برای تثبیت ولتاژ استفاده می­شود.

education

education

شکل ‏4‌-‌12: دیود زنر به همراه نماد مداری آن.

1‌.2‌.8‌     فوتودیود

فوتودیود یک قطعه الکترونیکی است که با دریافت نور جریان الکتریکی تولید می­کند، یا اجازه عبور جریان در بایاس معکوس را می­دهد. اغلب، از این قطعه برای تشخیص و آشکارسازی نور استفاده می­شود، به همین دلیل نام­های دیگری مانند سنسور نوری یا آشکارساز نوری نیز به کار می­رود.

education

education

شکل ‏4‌-‌13: فوتودیود و نماد مداری آن.

1‌.2‌.9‌     ترانزیستور

ترانزیستور مهمترین قطعه الکترونیکی هم در مدارهای آنالوگ و هم در مدارهای دیجیتال است:

1- در مدارهای آنالوگ ترانزیستور به عنوان تقویت کننده عمل می­کند. یک جریان الکتریکی کوچک را به عنوان ورودی دریافت می­کند و یک جریان بسیار بزرگتر را به عنوان خروجی تولید می­کند. به عنوان نمونه در یک میکروفون با صدای معمولی صحبت می­کنیم و ترانزیستور سیگنال تقویت شده را به بلندگو می­فرستد و صدای تقویت شده توسط بلندگو پخش می­شود.

2- در مدارهای دیجیتال ترانزیستور به عنوان سوئیچ الکتریکی عمل می­کند. با یک جریان الکتریکی کوچک می­توان یک جریان الکتریکی بسیار بزرگ را کنترل، قطع و وصل کرد.

طرز کار ترانزیستور: ترانزیستور دارای سه پایه است، بیس، امیتر و کلکتور. با اعمال ولتاژ مناسب به پایه بیس می­توان عبور جریان بین پایه­های کلکتور و امیتر را کنترل کرد. برای مثال اگر به پایه بیس در شکل زیر یک ولتاژ مناسب اعمال شود جریان برقرار می­گردد و دیود روشن می­شود. در غیر این صورت دیود خاموش می­ماند. برای اعمال ولتاژ مورد نظر به پایه بیس، می­توان از قطعات الکترونیکی مناسب و مدارهای ساده استفاده کرد و از آن در کاربردهای بی­شماری کمک گرفت.

education

education

education

شکل ‏4‌-‌14: ترانزیستور و ساختمان داخلی آن.

1‌.2‌.10‌فوتوترانزیستور

فوتوترانزیستور یک ترانزیستور معمولی است که پنجره شفافی با یک قسمت محدب برای متمرکز نمودن نور و افزایش حساسیت آن، بر روی محفظه­اش قرار دارد. با تابش نور بر فوتوترانزیستور، جریانی بین امیتر و کلکتور برقرار می­گردد.

1‌.2‌.11‌آی­سی

علاوه بر استفاده مجزا از قطعات الکترونیکی، مدارات الکترونیکی را می­توان با استفاده از تراشه کوچک سیلیکونی که حاوی تعداد زیادی ترانزیستور، دیود، مقاومت و ... باشد، تهیه کرد. این قطعات الکترونیکی را می­توان با استفاده از سیم یا رابط­های آلومینیومی که بر سطح تراشه نشانده شده­اند، به یکدیگر متصل کرد، در نتیجه یک مدار مجتمع یا آی­سی خواهیم داشت. یک آی­سی می­تواند شامل چندین قطعه الکترونیکی باشد. از آی­سی­ها در ساعت­های دیجیتالی، کامپیوترهای شخصی و بسیاری از دستگاه­های پیچیده دیگر استفاده می­شود.

education

شکل ‏4‌-‌15: آی­سی.

1‌.2‌.12‌اپتوکوپلر

اپتوکوپلر مجموعه فرستنده و گیرنده نوری است که در بسته­بندی­هایی همانند آی­سی تولید می­شود و همانطور که از نام آن هم پیداست وظیفه­ی آن کوپل کردن یا اتصال دو نقطه از مدار به کمک نور است. اپتوکوپلر از یک دیود نورانی به همراه یک فوتوترانزیستور ساخته شده است که هر دو از محیط خارج اپتوکوپلر ایزوله شده­اند. به این صورت که فوتوترانزیستور داخلی تنها می­تواند نور ساطع شده توسط دیود نوری درونی را دریافت کند. بیس فوتوترانزیستور توسط نور دریافتی از طرف دیود نورانی تحریک شده و می­تواند جریان را از خود عبور دهد.

education

شکل ‏4‌-‌16: نحوه عملکرد اپتوکوپلر.

1‌.2‌.13‌ترانسفورماتور

ترانسفورماتور وسیله­ای است که از دو سری سیم­پیچ مجزا به نام­های سیم­پیچ اولیه و سیم­پیچ ثانویه که به دور یک هسته واحد پیچیده شده­اند، تشکیل می­گردد. اگر تعداد دور سیم­پیچ اولیه بیشتر از سیم­پیچ ثانویه باشد، در این صورت ولتاژ سیم­پیچ ثانویه کمتر از ولتاژ سیم­پیچ اولیه است، ولی جریان در سیم­پیچ ثانویه بیشتر از اولیه است. به این ترانسفورماتور، ترانسفورماتور کاهنده ولتاژ می­گویند. اما در یک ترانسفورماتور افزاینده، تعداد دورهای سیم­پیچ ثانویه بیشتر از سیم­پیچ اولیه بوده و در نتیجه ولتاژ ثانویه بیشتر از ولتاژ اولیه ولی جریان ثانویه کمتر از جریان اولیه می­شود. نماد مداری یک ترانسفورماتور در شکل زیر نشان داده شده است.

education

شکل ‏4‌-‌17: نماد مداری ترانزیستور.

1‌.2‌.14‌
education
بازر

بازر قطعه الکترونیکی است که با اعمال ولتاژ به آن­ها، صدا با فرکانس ثابتی تولید می­کند. از کاربرد بازرها می­توان به سیستم­های هشداردهنده مختلف مانند کامپیوتر، ساعت، هشداردهنده­های گاز و دود، اسباب­بازی­ها و ... اشاره کرد.

شکل ‏4‌-‌18: بازر.

1‌.2‌.15‌باتری و جاباتری

باتری­ها قطعاتی هستند که تحت عملکرد شیمیایی مواد داخل آن­ها یک ولتاژ ثابت DC تولید می­کنند.

education

 

education

شکل ‏4‌-‌19: باتری، جاباتری و نماد مداری آن.

1‌.2‌.16‌سوئیچ

سوئیچ حداقل از دو کنتاکت تشکیل شده است که قابل انتخاب است که به­هم متصل باشند یا قطع بشوند.

education

 

education

شکل ‏4‌-‌20: انواع سوئیچ و نمادهای مداری آن.