درحال بارگزاری ...

انرژی خورشیدی

از جمله انرژی‌هایی که مورد توجه بشر قرار گرفته است، انرژی بی‌پایان خورشید است. خورشید منبع عظیم انرژی و سرمنشا تمام انرژی‌های دیگر است. از انرژی و حرارت خورشید برای مقاصد مختلف توسط سیستم‌های متفاوتی بهره گرفته می‌شود. به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- استفاده از انرژی حرارتی خورشید در نیروگاه‌های حرارتی.
نیروگاه‌های حرارتی، گرمای خورشید را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند. در این نیروگاه‌ها، دسته‌ای از آینه‌ها نور خورشید را روی کوره‌ای متمرکز می‌سازند. با گرمای ایجاد شده آب به جوش می‌آید و بخار تولید می‌شود. بخار تولید شده، توربین‌ها را چرخانده و برق تولید می‌شود.

education

education

2- تبدیل مستقیم انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی توسط سیستم‌های فتوولتائیک.
برای تبدیل مستقیم انرژی خورشید به الکتریسیته می‌توان از سلول‌های خورشیدی بهره گرفت. سلول‌های خورشیدی ابزارهای اپتوالکترونیکی هستند که انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. در سال‌های اخیر این فناوری توانسته است توجه بسیاری از محققین را به خود جلب کند. از سلول‌های خورشیدی برای تامین برق ماهواره‌های فضایی، منازل، مناطق دورافتاده، چراغ‌های راهنمایی–رانندگی و ... بهره گرفته می‌شود.

education

education

3- استفاده مستقیم از انرژی حرارتی خورشید برای تولید گرما، مانند آبگرمکن خورشیدی.
آبگرمکن‌های خورشیدی، انرژی تابشی خورشید را جذب نموده و آن‌را به یک سیال عامل که معمولا آب است انتقال می‌دهند و باعث گرم شدن آن می‌شوند. انتقال حرارت می‌تواند به صورت مستقیم یا از طریق یک مبدل حرارتی انجام شود. سیستم‌های آبگرمکن خورشیدی دارای انواع مختلفی هستند. تفاوت اصلی این سیستم‌ها در نوع کلکتور آن‌ها است. دو نمونه از پرکاربردترین کلکتورهای مورد استفاده در آبگرمکن‌های خورشیدی، کلکتور صفحه تخت و کلکتور با لوله‌های خلا می‌باشند. کلکتورهای لوله خلا نسبت به کلکتورهای صفحه تخت، به دمای کاری بالاتری می‌رسند، زیرا اتلاف حرارتی در آن‌ها کمتر است. لوله‌های خلا از دو لوله شیشه‌ای تشکیل شده که فضای داخلی آن‌ها خلا شده است.

education