درحال بارگزاری ...

1‌.2‌        سامانه های هوانوردی

1‌.2‌.1‌       هواپیما

مهندسی هوافضا-گرایش مکانیک پرواز و کنترلهواپیما یک وسیله پرنده است که بر اساس ایجاد یک نیروی بالابرنده، به نام نیروی برآ، نیروی مورد نیاز برای غلبه بر نیروی گرانش را فراهم می کند. نیروی برآ از اختلاف فشار هوایی که از روی بال و زیر بال هواپیما می گذرد، به وجود می آید. هواپیماها از یک بدنه اصلی تشکیل شده اند که دو بال در وسط، یک سکان افقی و یک باله در قسمت عقب دارند. بعضی ازهواپیماها بال عقب ندارند و به جای آن بال هایی مثلثی شکل به اسم دلتا دارند که کاملا به طرف عقب کشیده می شوند. بال های دلتا برای پرواز با سرعت های زیاد مناسب است و در پرواز با سرعت های کم خوب عمل نمی کنند.

شکل ‏7‌-‌8: هواپیما.

1‌.2‌.2‌       مهندسی هوافضا-گرایش مکانیک پرواز و کنترلهلیکوپتر

هلیکوپترها نیز مانند هواپیماها پرواز می کنند، اما به جای بال، دارای تیغه های بلندی هستند که در بالای آن ها قرار دارند و به سرعت می چرخند تا هلیکوپترها را از زمین بلند کنند. هلیکوپترها از هواپیماها کوچکتر و پر سر و صداتر هستند، اما می توانند از هر سطح صافی بلند شوند یا بر آن فرود آیند. به همین دلیل از هلیکوپترها برای حمل افراد و تجهیزات به محل های غیرقابل دسترس استفاده می کنند.

شکل ‏7‌-‌9: هلیکوپتر.

1‌.2‌.3‌       پهپاد

پرنده هدایت پذیر از راه دور یا به اختصار پهپاد، نوعی هواپیمای بدون سرنشین است که قابلیت کنترل از راه دور را دارد. از پهپادها در زمینه های مخابرات، ناوبری، تحقیقات هواشناسی، عملیات امداد و نجات، خاموش کردن آتش در مکان هایی که پرواز برای خلبانان خطر دارد، مرزبانی، برنامه های نظامی مانند حملات موشکی و بمباران، جاسوسی و ... استفاده می شود.

aw110320143987

شکل ‏7‌-‌10: پهپاد.