درحال بارگزاری ...

1‌.4‌      آشنایی با نرم­افزار طراحی CorelDraw

کورل­دراو یک نرم­افزار گرافیکی قوی و در عین حال ساده برای کارهای ترسیمی و طراحی است. به کمک نرم­افزار کورل دراو می­توانید مواردی از قبیل طراحی کارت ویزیت، لوگو، سربرگ، پاکت­نامه، تراکت، بروشور، بیلبورد، جلد سی دی، کارت پستال، کاغذ کادو و ... را به زیبایی انجام دهید. علاوه بر این می­توان با تولید فایل مناسب برای برش لیزری، از آن برای طراحی و ساخت ماکت، پازل، اجزای ربات، هواپیمای مدل، تندیس­های تبلیغاتی و ... کمک گرفت.

برای انجام طراحی، پس از اجرای برنامه کورل دراو، در پنجره اصلی گزینه New Document را انتخاب کنید. سپس در کادر Create blank document نام مناسبی انتخاب و بر روی کلید OK کلیک کنید. اکنون می­توانید محیط اصلی برنامه را مشاهده کنید. برای رسم شکل­های مورد نظر، از جعبه ابزار گزینه مناسب را انتخاب کنید و به کمک ماوس در نقطه دلخواه از صفحه نمایش، آن را رسم نمایید. سپس برای مختصات مرکز شکل و ابعاد آن اعداد مناسب و دقیق را انتخاب کنید.

برای مثال، به­منظور کشیدن بیضی، از نوار ابزار گزینه Ellipse tool را انتخاب کرده و بیضی مورد نظر را در صفحه اصلی رسم می­نماییم (بیضی شماره 1). ابعاد (ارتفاع و پهنا) بیضی مورد نظر را در قسمت 

education
 و مختصات مرکز بیضی را در بخش
education
 وارد می­کنیم. به منظور چرخاندن بیضی در بخش 
education
 زاویه چرخش را تعیین می­کنیم (بیضی شماره 2).

education

شکل ‏6‌-‌10: معرفی پارامترهای اصلی در رسم شکل و تعیین مختصات، ابعاد و جهت چرخش تصویر موردنظر.

تمرین 1: به کمک نرم­افزار کورل­دراو یک زنبور عسل مانند شکل زیر طراحی کنید.

education>

راهنمایی: برای طراحی زنبور عسل، مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید:

education
lang=FA style='font-size:12.0pt;line-height:115%;font-family:"B Nazanin"'>مرحله 1: ابتدا به کمک علامت بیضی از قسمت نوار ابزار یک بیضی به مختصات (90،150) و طول و عرض به ترتیب 130 و 50 میلیمتر طراحی کنید.

education
lang=FA style='font-size:12.0pt;line-height:115%;font-family:"B Nazanin"'>مرحله 2: بیضی به مختصات (150،155) و طول و عرض به ترتیب 45 و 30 میلیمتر را رسم نمایید.

 

 

education
lang=FA style='font-size:12.0pt;line-height:115%;font-family:"B Nazanin"'>مرحله 3: دایره­ای به مختصات (155،180) و قطر 40 میلیمتر طراحی کنید.

 

 

education
lang=FA style='font-size:12.0pt;line-height:115%;font-family:"B Nazanin"'>مرحله 4: دو بیضی یکی به مختصات (196،70) و دیگری به مختصات (196،109) و قطر بزرگ و کوچک به ترتیب 70 و 38 میلیمتر طراحی کنید. سپس با توجه به نحوه قرار گرفتن بال­ها، زاویه چرخش بیضی را تعیین کنید.

education

مرحله 5: به کمک ابزار قلم مو دو شاخک زنبور عسل را مطابق شکل زیر رسم کنید.

 

 

 

education
مرحله 6: به کمک ابزار 3-Point curve tool گزینه 3-Point Curve را انتخاب کرده و مانند شکل زیر نیش، دهان و خط­های روی بدن زنبور عسل را رسم نمایید.

 

education
lang=FA style='font-size:12.0pt;line-height:115%;font-family:"B Nazanin"'>مرحله 7: دو دایره یکی به مختصات (160،180) و دیگری به مختصات (160،190) و قطر 4 میلیمتر طراحی کنید.

 

مرحله 8: اکنون به سلیقه خود زنبور عسلی را که طراحی کردید با انتخاب رنگ مورد نظر از ابزار Interactive Fill tool به زیبایی رنگ نمایید. برای رنگ کردن بدن زنبور عسل از گزینه Smart Fill tool استفاده نمایید.

education

شکل ‏6‌-‌11: نحوه­ی رنگ­آمیزی شکل در نرم­افزار کورل­دراو.

تمرین 2: به کمک نرم­افزار فلش، یک انیمیشن از زنبور عسلی که در تمرین 2 طراحی کردید در حال بال زدن درست کنید.

راهنمایی: به تعداد دفعات مورد نیاز بال را جابجا کنید و هربار فایل را با یک نام متفاوت ذخیره کنید و سپس از فایل­های ذخیره شده، در نرم­افزار فلش استفاده کنید.

تمرین 3: یک کندو عسل مانند شکل زیر با رعایت مختصات هر کدام از شش ضلعی­ها طراحی کنید و در کنار زنبور عسل قرار دهید.

راهنمایی: ابتدا یک شش­ضلعی با اندازه مناسب در مرکز صفحه رسم کنید. سپس از آن کپی بگیرید و هر کپی را در مختصات مناسب قرار دهید.

 

education

شکل ‏6‌-‌12: طراحی کندو زنبور عسل در نرم­افزار کورل­دراو.