درحال بارگزاری ...

1‌.1‌       دوره‌های آموزشی آشنایی با فناوری‌های دانش‌بنیان

این دوره‌ها در سه سطح پایه، کاربردی و پیشرفته در دوازده ترم برگزار می‌گردد. شاخه‌های اصلی مورد نظر عبارتند از: نانوفناوری، انرژی‌های نو، الکترونیک، رباتیک، فناوری اطلاعات، فیزیک نوین، اپتیک و لیزر، نجوم و اخترفیزیک. در این راستا، علاوه بر تجهیزات آموزشی-آزمایشگاهی، یک مجموعه غنی از مطالب و ابزارهای آموزشی شامل متن دروس، ابزارهای آموزشی چندرسانه‌ای، کیت‌های آموزشی، نرم‌افزارهای آموزشی و ... فراهم گردیده است.

park

park

park

park

park

park

کلاس رباتیک:

 

park

park

park

park

park

park

park

park

 

کلاس اپتیک:

park

park

park

park

park

park

 

 

1‌.2‌       برگزاری کارگاه‌های کوتاه مدت در زمینه نانوفناوری

به منظور آشنایی دانش‌آموزان و دانشجویان با مبانی علوم و فناوری نانو و همچنین آماده‌سازی آن‌ها جهت شرکت در مسابقه‌های ملی فناوری نانو، کارگاه و سمینارهای ترویجی نانو در سطح دانش‌آموزی و دانشجویی برگزار می‌گردد. مخاطبین این برنامه دانش‌آموزان و دانشجویانی هستند که به طور رسمی از سوی مراکز آموزشی مانند مدارس تیزهوشان و دانشگاه معرفی شده‌اند. از این جایی که مجری طرح به عنوان نهاد ترویجی نانو مورد تایید ستاد نانو قرار گرفته است، این برنامه‌ها از حمایت این ستاد برخوردار می‌گردد.

park

park

1‌.3‌       برگزاری همایش‌های یک روزه

اولین دوره از این همایش‌ها در آذر ماه سال 1394 و تحت عنوان روز فیزیک با همکاری پارک علمی کودک و نوجوان، بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه خلیجفارس در دانشگاه برگزار شد. در این برنامه حدود 400 دانش‌آموز به همراه دبیران و سرگروه‌های فیزیک از سراسر استان بوشهر شرکت داشتند. هدف از انجام این برنامه، آشنایی دانش‌آموزان با محیط‌های علمی، آزمایشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی، شرکت در سمینارهای علمی و برگزاری مسابقات جذاب و آموزنده علمی است. دومین همایش روز فیزیک در 19 اسفند ماه سال 1395 با حضور حدود 400 دانش‌آموز در دانشگاه خلیج فارس برگزار گردید.

 

park

park

park

park

1‌.4‌       بازدیدهای علمی

در مجموعه پارک علمی کودک و نوجوان فضایی به منظور بازدید دانش‌آموزان، دانشجویان و متولیان امر آموزش در نظر گرفته شده است. در این فضا، تجهیزاتی مانند انواع بردهای آموزشی الکترونیکی (در زمینه سخت‌افزار کامپیوتر، میکروکنترلر، رباتیک و ...)، تجهیزات اپتیکی-لیزری (انواع لیزر، تجهیزات اندازه‌گیری لیزری، دورسنجی اپتیکی-لیزری، ...)، انرژی‌های نو (میز سلول خورشیدی، تجهیزات ساخت سلول خورشیدی نانوساختار، توربین باد، آبگرمکن خورشیدی، آبسرد کن خورشیدی، پیل سوختی، ...) وجود دارد. دانش‌آموزان از طرف مدارس و با هماهنگی مدیریت پارک علمی در طی یک بازدید نیم روزه از این تجهیزات با علوم مرتبط آشنا می‌شوند.

park

park

park

park

 

 

1‌.5‌       برگزاری اردوهای علمی

به منظور برخورداری طیف گسترده‌تر دانش آموزان سراسر استان بوشهر از امکانات فراهم شده در پارک علمی کودک و نوجوان، برنامه‌های آموزشی در قالب اردوهای علمی برگزار می‌گردد. این برنامه در طول یک سال تحصیلی و در طی 12 روز کامل برگزار می‌شود. مدیریت اجرای این طرح شامل ثبت نام، سرویس رفت و برگشت از شهرستان‌ها و بخش‌ها به بوشهر، تغذیه، امور رفاهی، هماهنگی برگزاری جلسات آموزشی و ... توسط بنیاد ملی نخبگان استان بوشهر و با حمایت استانداری بوشهر انجام می‌گردد. در حال حاضر مخاطبان طرح دانش‌آموزان چهارم تا دهم هستند. در انتخاب موضوعات درسی سعی شده است تا علاوه بر آشنایی دانش‌آموزان با دانش‌های نوین، مطالب دروس علوم و فیزیک در هر رده سنی پوشش داده شود.

 

park

park

park

park